Biblioteka

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej
   

Dzień 
tygodnia
Godziny
pracy
poniedziałek 8.45 – 13.00
wtorek 8.45 – 13.00
środa 8.45 -13.00
czwartek 8.45 – 13.00
piątek 8.45 -13.00
sobota Nieczynna

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


W celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce i wzmocnienie roli bibliotek w tym bibliotek szkolnych, Rada Ministrów uchwaliła na lata 2016 – 2020 program wieloletniego,  finansowego wspierania bibliotek. Korzystając z tej szansy nasza szkoła  po spełnieniu określonych warunków otrzymała środki finansowe z budżetu państwa na realizację programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W tym celu biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami, rodzicami, grupą studentów z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Publiczną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 13 w Warszawie podejmuje działania umożliwiające pełną realizację programu między innymi poprzez organizowanie tematycznych lekcji bibliotecznych; spotkań autorskich; konkursów plastycznych, czytelniczych i tym podobnych akcji.


Środki finansowe uzyskane z Programu umożliwiły zakup nowości wydawniczych tym samym wzbogacając bibliotekę o nowe ciekawe pozycje, co wpłynęło na większe zainteresowanie książką przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Uczniowie chętnie korzystają z zasobów biblioteki szkolnej ponieważ oprócz lektur znajdują pozycje na zakup których mieli bezpośredni wpływ.  


Z ŻYCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

„Czytam, bo lubię” to jedno z najpopularniejszych haseł, które coraz aktywniej towarzyszy wielu konkursom, programom edukacyjnym, zajęciom bibliotecznym. 
By czytanie było przyjemnością i rozrywką, nie obowiązkiem, czytanie trzeba polubić. Zatem biblioteka szkolna zapoczątkowała cykl zajęć „Czytam bo chcę, lubię i traktuję czytanie jako dobrą rozrywkę”. Każda przeczytana przez dzieci książka jest ilustrowana techniką origami przez nauczyciela bibliotekarza i wykorzystywana do uatrakcyjnienia lekcji bibliotecznych. Origami cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem, dlatego też i oni sami są autorami wielu prac plastycznych wieńczących zajęcia biblioteczne, które stanowią tło tematyczne do innych zajęć edukacyjnych czy są ozdobą sali lekcyjnej.


Tematyczne zajęcia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 13 w Warszawie

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Publiczną Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 13 przy ulicy Staszica 5 A na warszawskiej Woli. Biblioteka oferuje szeroki wachlarz tematycznych zajęć bibliotecznych z których cyklicznie korzystają nasi uczniowie pod opieką Pani Małgorzaty Kobylańskiej nauczyciela języka polskiego i Pani Ireny Marcinkiewicz nauczyciela bibliotekarza. W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego zostaliśmy zaproszeni na warsztaty i zajęcia poświęcone  „100 – Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”; Boże Narodzenie w różnych Kulturach”; „Bezpieczeństwo w sieci internetowej”;
„W świecie wierszy Pana Brzechwy”. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci
i nauczycieli ponieważ są   ciekawe tematycznie oraz warsztatowo.

Poniżej zdjęcia z ostatnich zajęć w dniu 28.02.2019r., „W świecie wierszy Pana Brzechwy”.

Opracowanie i foto: Irena Marcinkiewicz